Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις



Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 22, 2011 11:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διπλωματικό Σώμα
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 2:11 pm
Δημοσιεύσεις: 3222
jimmakoss e30 έγραψε:
Δεν υπαρχει θεμα με τους θερμοστατες ειναι ολα κομπλε, με την φανα ειναι το προβλημα οτι αν βαλεις το χερι σου την ωρα που δουλευει μπροστα απο την μασκα σε φυσαει καυτος αερας. Αυτο σημαινει οτι το βεντιλατερ εχει μπει οπως το λες αν καταλαβα καλα. Το προβλημα ειναι οτι σπρωχνει προς τα εξω. Κατσε ομως γιατι αρχιζω και μπερδευομαι.
Η φανα πρεπει οπωσδηποτε να σπρωχνει αερα στο μοτερ ειτε ειναι πριν ειτε μετα το ψυγειο?


Ένα ένα.
Η φάνα πρέπει να δουλεύει με την φορά που έχει σχεδιαστεί.
Μετά η οποιαδήποτε φάνα ΠΡΕΠΕΙ να στέλνει τον αέρα ΠΡΟΣ το μηχανοστάσιο.

Κατάλαβες; Δλδ να μην πηγαίνεις εσύ με 50χλμ και αυτή να (προσπαθεί να) στείλει τον αέρα ΜΠΡΟΣΤΑ από το αμάξι.

Το θέμα είναι να υποβοηθά το ρεύμα που σε χτυπάει.
Κατάλαβες; (γιατί η περιγραφή είναι πιο δύσκολη από το να στο δείξω) drinkingcheers


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 23, 2011 11:23 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2009 12:51 pm
Δημοσιεύσεις: 141
Τοποθεσία: Athens
Εχω δει μετατροπες (το μοτερ ειναι απο Ε36) οπου εχουν καταφερει κ εχουν τοποθετησει ηλεκτρικο βεντιλατερ αναμεσα σε ψυγειο και καθρεφτη και ηταν αρκετα λεπτο-αλλα αποτελεσματικο.Αν μπορεσεις και βρεις κατι αντιστοιχο θα ηταν οτι καλυτερο.

_________________
e30-318is//SiDeWaYs//...


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 23, 2011 1:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:39 pm
Δημοσιεύσεις: 644
παιδες αμα θελετε υπαρχουν τα σπαλ πειτε μου μεγεθος και αν ρουφαει η φυσαει και εγω θα σας πω τιμη και αν εχω!!! υποψιν ειναι 5,5 ποντους το υψος του και παντα μια σκαλα αυτα που εχω!!!!!με αγαπη Σπύρος........ imgay imgay imgay imgay imgay imgay imgay

_________________
http://www.kartnews.gr/
http://www.racerx.eu/


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 24, 2011 4:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μάιος 24, 2010 9:29 pm
Δημοσιεύσεις: 161
Τοποθεσία: 1.Χανια, 2.Νεο Ηρακλειο
Τελικα το βεντιλατερ οντως γυρναει αναποδα και αυτο φιλε oldcar με βαση αυτο που μοθ ειπες. Φαινεται οτι εχει σχεδιαστει να σπρωχνει στο μοτερ, αλλα για καποιο λογο γυρναει αναποδα. Προσπαθησα να βρω αν ειναι οι φισες και αυτα και μου φαινεται οτι το χειροτερεψα γιατι οταν πηγα να δω τον ρελε και την ασφαλεια φυγαν ολα κατω λες και δεν τα κραταγε τπτ και τωρα δεν ξερω τι παει που. Ο ρελες εχει τεσσερα φισακια και η ασφαλεια δυο. Απ την αλλη εχω τρια καλωδια που φευγουν απο το βεντιλατερ (γειωση-μαυρο-μπλε). Το μαυρο δεν κατεληγε πουθενα. Επισης 2 καλωδια που φευγουν απο την βαλβιδα του ψυγειου, και ενα καλωδιο που παει προς τον εγκεφαλο. Και τελος υπαρχει και ενα κοντο καλωδιακι που βγαινει σε δυο ακρες.
Μπορει καποιος να κοιταξει αν εχει κατι παρομοιο στο τουτου του και να μου πει που μπαινουν? Αν δεν καταλαβαινετε πειτε μου να βγαλω φωτο.
Επισης στον σε καθε υποδοχη στον ρελε εχει τους εξης αριθμους: 30, 85, 86, 87


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 24, 2011 5:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μάιος 24, 2010 9:29 pm
Δημοσιεύσεις: 161
Τοποθεσία: 1.Χανια, 2.Νεο Ηρακλειο
Κατι βρηκα εδω, alfisti βεβαια αλλα τι να κανουμε, δεν μπορουμε να ειμαστε και τελειοι...
http://www.alfisti.gr/main/tecnico/inde ... ntry&id=39


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 24, 2011 7:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διπλωματικό Σώμα
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 2:11 pm
Δημοσιεύσεις: 3222
Χμ φωτό θα ήταν χρήσιμες.

Για να φεύγουν από το βεντιλατέρ τρία καλώδια και όχι δύο πάει να πει ότι έχει δύο σκάλες.

ΛΟΓΙΚΑ (έτσι όπως θα περιγράψω δουλεύει ο μαμά ανεμιστήρας ΜΗΝ το δοκιμάσεις, δεν ξέρω πως είναι (ηλεκτρολογικά δεμένα) τα πηνία στο βεντιλατέρ σου) αν γειώσεις την μία φάση είναι η πρώτη σκάλα, αν γειώσεις και την δεύτερη ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ θα ανεβάσει κι άλλες στροφές.

Δλδ θες να μου πείς ότι λύθηκε όλη η ασφαλειορελεθήκη; Αν έγινε παχταρμάς εκεί μέσα πρέπει να διαβάσεςι wiring diagrams για να βγάλεις άκρη.

Βάλε καμιά φωτό από τον χαμό και από που προέρχεται και βγάλε και μια φωτό με τα καλώδια που ΒΓΑΙΝΟΥΝ από την βαλβίδα που είναι πάνω στο ψυγείο καθώς και από τα καλώδια που βγαίνουν από το βεντιλατέρ.


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 24, 2011 7:54 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μάιος 24, 2010 9:29 pm
Δημοσιεύσεις: 161
Τοποθεσία: 1.Χανια, 2.Νεο Ηρακλειο
Δωσε μου ενα λεπτο να τις ανεβασω.. Πως τις βαζω σε κανονικο image και οχι σε link?


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 24, 2011 8:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μάιος 24, 2010 9:29 pm
Δημοσιεύσεις: 161
Τοποθεσία: 1.Χανια, 2.Νεο Ηρακλειο
Εδω φαινονται τα καλωδια που φευγουν απο το ψυγειο και το βεντιλατερ
http://imageshack.us/photo/my-images/810/dsc01705y.jpg/

Εδω στα αριστερα οι γειωσεις, τα 3 καλωδια μπλε, μαυρο και το ενα που δεν καταληγει πουθενα(δεν πολυφαινεται) και ο ρελες με την ασφαλεια κολλημενα
http://imageshack.us/photo/my-images/4/dsc01707fd.jpg/

Εδω το ενα καλωδιο που παει προς την μερια της μπαταριας
http://imageshack.us/photo/my-images/19/dsc01708xy.jpg/

Και εδω ολα μαζι με το καλωδιο που γινεται διπλο
http://imageshack.us/photo/my-images/192/dsc01709e.jpg/


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 24, 2011 8:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διπλωματικό Σώμα
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 2:11 pm
Δημοσιεύσεις: 3222
jimmakoss e30 έγραψε:
Τελικα το βεντιλατερ οντως γυρναει αναποδα και αυτο φιλε oldcar με βαση αυτο που μοθ ειπες. Φαινεται οτι εχει σχεδιαστει να σπρωχνει στο μοτερ, αλλα για καποιο λογο γυρναει αναποδα. Προσπαθησα να βρω αν ειναι οι φισες και αυτα και μου φαινεται οτι το χειροτερεψα γιατι οταν πηγα να δω τον ρελε και την ασφαλεια φυγαν ολα κατω λες και δεν τα κραταγε τπτ και τωρα δεν ξερω τι παει που. Ο ρελες εχει τεσσερα φισακια και η ασφαλεια δυο. Απ την αλλη εχω τρια καλωδια που φευγουν απο το βεντιλατερ (γειωση-μαυρο-μπλε). Το μαυρο δεν κατεληγε πουθενα. Επισης 2 καλωδια που φευγουν απο την βαλβιδα του ψυγειου, και ενα καλωδιο που παει προς τον εγκεφαλο. Και τελος υπαρχει και ενα κοντο καλωδιακι που βγαινει σε δυο ακρες.
Μπορει καποιος να κοιταξει αν εχει κατι παρομοιο στο τουτου του και να μου πει που μπαινουν? Αν δεν καταλαβαινετε πειτε μου να βγαλω φωτο.
Επισης στον σε καθε υποδοχη στον ρελε εχει τους εξης αριθμους: 30, 85, 86, 87


Είδα τις φωτό.

Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Η ασφάλεια λογικά είχε 2 καλώδια (από την στιγμή που δεν ήταν στη δική της βάση). Η ασφάλεια πρέπει να κόβει το ρεύμα που πηγαίνει στο βεντιλατέρ και όχι στο ρελέ.

Δεν μπορώ να καταλάβω (και να θυμηθώ) γιατί έχει ρελέ το βεντιλατέρ)
ΛΟΓΙΚΑ (δεν ξέρω σίγουρα θα πρέπει να το δω σε διάγραμμα αυτό ή να πάω να δω το δικό μου πως είναι καθώς είχε από τη μάνα του το air condition άρα και τον μπροστά ανεμιστήρα) το ένα ζευγάρι καλωδίων του ρελέ πρέπει να πηγαίνει είτε σε κάποια φάση του βεντιλατέρ είτε στη γείωση (χλωμό, αλλά σου ξαναλέω δεν βρίσκω άκρη γιατί να έχει ρελέ).

Στο βεντιλατέρ τελικά δεν πρέπει να είναι γείωση μαύρο μπλε, αλλά φάση μαύρο μπλε. Δλδ με το μαύρο έρχεται το ρεύμα (το οποίο πρέπει να το ανοίξει το ρελέ, αλλά πως, δλδ από που να πάρει εντολή το ρελέ, τι πρέπει να συνδέσουμε στα pins του) και στο ένα χρώμα κλείνει το κύκλωμα της πρώτης σκάλας και στο άλλο χρώμα κλείνει το κύκλωμα της δεύτερης. Το catch εδώ είναι ότι δεν ξέρουμε αν για να δουλέψει η δεύτερη σκάλα πρέπει να κλείσει το κύκλωμα μαύρο - μπλε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ή να κλείσει ένα από τα δύο (όποιο είναι της δεύτερης δλδ).

Αν έχεις πολύμετρο βάλε κλειδί στα λαμπάκια και μέτρα τα καλώδια που πήγαιναν στο ρελέ. Κάποιο από αυτά (αν το γειώσεις με λαμαρίνα) πρέπει να έχει μονίμως 12v. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε με ποιο να το συνδέοσυμε για να κλείνει κύκλωμα (δλδ απόπου να παίρνει σήμα για να κλείσει το άλλο κύκλωμα). Το άλλο ζευγάρι που θα κολλήσει στο ρελέ είναι σίγουρα αυτό το καλώδιο που έλεγες για γείωση στο βεντιλατέρ.

Πρέπει να έχει γίνει πολύ πρόχειρη δουλειά ρε γμτ. Και ειδικά με τα χρώματα πρέπει να το έχει ψιλοχέσει ο τύπος (ή εγώ να μην καταλαβαίνω).

Θα κοιτάξω (μάλλον μεθαύριο όμως, δνε προλαβαίνω) το δικό μου και θα σου πω.

Σε ηλεκτρολόγο το πήγες;
Για να αντέστρεφες την φορά έπρεπε απλά να παίξεις με το καλώδιο που έστελνε το ρεύμα στο θερμοστάτη (αυτό το χρυσό που είναι στο ψυγείο)


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερ χμμμ...
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 24, 2011 9:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μάιος 24, 2010 9:29 pm
Δημοσιεύσεις: 161
Τοποθεσία: 1.Χανια, 2.Νεο Ηρακλειο
Δυσκολευομαι να κατανοησω, οχι επειδη δεν τα λες καλα αλλα επειδη δεν εχω ιδεα. Εριξες μηπως μια προχειρη μαται στο alfisti club που ανεφερα πριν? Με λιγη υπομονη πιστευω μπορω να τα καταφερω πιστευω, και θα ηθελα να εχω και διακοπτακι. Ειναι σωστα ομως?Θα δουλεψει?
Ο ηλεκτρολογος που ασχοληθηκε καποια στιγμη με την πλεξουδα και μου εβαλε το ψυγειο υποτιθεται τα εφτιαξε ολα αυτα με αντιτιμο 120 ε. Και δουλευει και στην bmw. Δεν του το ξαναεμπιστευομαι. Θελω να ασχοληθω πρωτα εγω και αν τα δω σκουρα τοτε βλεπουμε
Παράθεση:
Για να αντέστρεφες την φορά έπρεπε απλά να παίξεις με το καλώδιο που έστελνε το ρεύμα στο θερμοστάτη (αυτό το χρυσό που είναι στο ψυγείο)

Δεν ξερω μηπως εχει καει και κανα βεντιλατερ ρε γμτ... Θα το δουλεψω λιγο αυριο το πρωι να δω τι γινεται. Θα ειμαι σε επαφη...


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com