Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις



Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 8 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ CHECK CONTROL
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 30, 2018 4:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2013 9:17 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Έχω βρει ένα Ε30 παρατημένο και το δίνει ο τύπος κομμάτι κομμάτι για ανταλλακτικά. Σε αυτά που με ενδιαφέρουν είναι και το check control ( ο πίνακας με τα κόκκινα λαμπάκια κοντά στον εσωτερικό καθρέφτη). Εκτός βέβαια από το ίδιο το check control θα πρέπει να βγάλω και την καλωδίωσή του. Αυτή η καλωδίωση συνδέει το check control με το κατράν μόνο ή υπάρχουν και άλλα σημεία σύνδεσης; Ρωτάω , μην πάω να το βγάλω και χρειάζεται να ξηλώσω το μισό αυτοκίνητο . Το δικό μου Ε30 έχει ηλεκτρική οροφή και καθρέφτη με φως ανάγνωσης, ενώ αυτό από το οποίο θα βγει το check control δεν τα έχει (αυτό το τελευταίο το γράφω μήπως έχει κάποια σημασία).
MERCI


Share on FacebookShare on Twitter
Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ CHECK CONTROL
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 30, 2018 6:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Σεπ 14, 2011 9:27 am
Δημοσιεύσεις: 698
Έχω βγάλει check control και το πλεξουδακι του αναγκαστικά το έκοψα. Μπαίνει μεσα σε όλοι την καλοδιωση. Το Κιτρινο φυσακι στο κοντέρ ειναι απο το trip computer στην θέση του ρολογιού πολυ έχουν κάποια ε30.

_________________
MosTech Motorsports
318is M42b18 N/A
Link G4+ engine management.


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ CHECK CONTROL
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 30, 2018 6:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Σεπ 14, 2011 9:27 am
Δημοσιεύσεις: 698
Το έχω σαν Ανταλακτικα κ γω, αλλα δεν γνωρίζω καθόλου την συνδεσμολογία που χρειάζεται

_________________
MosTech Motorsports
318is M42b18 N/A
Link G4+ engine management.


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ CHECK CONTROL
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 30, 2018 8:08 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2014 9:03 pm
Δημοσιεύσεις: 189
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ενδιαφέρομαι για αγορά όποιος γνωρίζει κάποιον που να το διαθέτει προς πώληση ας με ενημερώσει παρακαλώ.
Συγκεκριμένα όλο το πάνελ με υποδοχή για χειροκίνητη ηλιοροφη μαζί με τα δύο σκιαστρα, το καντράν, όπως και τα πλαστικά στις δύο μπροετινες κολώνες όπου είναι η προέκταση του όλου πάνελ.
Από καλωδίωση αν δεν είναι δυνατόν να βγει....να υπάρχουν τα φισακια απο το καντράν του τσεκ όπως και του κατραν με υποτυπώδες καλωδίωση.......για να ξέρουμε έστω τι φεύγει απο το καθένα. Καλό θα είναι και κάποιοι αισθητήρες από το μηχανοστασιο για να μην χρειαστεί κι άλλο ψάξιμο.


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ CHECK CONTROL
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 30, 2018 8:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2013 9:17 pm
Δημοσιεύσεις: 120
είναι πονοκέφαλος δηλαδή ή να το παλέψω σημειώνοντας τι πάει πού(από καλώδια εννοώ);


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ CHECK CONTROL
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 31, 2018 1:53 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Σεπ 14, 2011 9:27 am
Δημοσιεύσεις: 698
george_e30m10 έγραψε:
Ενδιαφέρομαι για αγορά όποιος γνωρίζει κάποιον που να το διαθέτει προς πώληση ας με ενημερώσει παρακαλώ.
Συγκεκριμένα όλο το πάνελ με υποδοχή για χειροκίνητη ηλιοροφη μαζί με τα δύο σκιαστρα, το καντράν, όπως και τα πλαστικά στις δύο μπροετινες κολώνες όπου είναι η προέκταση του όλου πάνελ.
Από καλωδίωση αν δεν είναι δυνατόν να βγει....να υπάρχουν τα φισακια απο το καντράν του τσεκ όπως και του κατραν με υποτυπώδες καλωδίωση.......για να ξέρουμε έστω τι φεύγει απο το καθένα. Καλό θα είναι και κάποιοι αισθητήρες από το μηχανοστασιο για να μην χρειαστεί κι άλλο ψάξιμο.

Τα έχω αυτά που ζητάς, σου στέλνω μυνημα.

_________________
MosTech Motorsports
318is M42b18 N/A
Link G4+ engine management.


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ CHECK CONTROL
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 04, 2018 1:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2013 9:17 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Έχω στα χέρια μου την καλωδίωση του check control και το ηλεκτρικό σχέδιό του. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στο σχέδιο λέει ότι "το check control χρησιμοποιεί πολλά ρελέ, διακόπτες και αισθητήρες στάθμης λαδιού και των άλλων υγρών". Δηλαδή δεν φτάνει μόνο η καλωδίωση αλλά πρέπει να βρω και άλλα μικροεξαρτήματα;
Αν κάποιος έχει κάνει αυτή την εγκατάσταση ας με ενημερώσει, αν γίνεται.


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ CHECK CONTROL
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 04, 2018 8:29 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2014 9:03 pm
Δημοσιεύσεις: 189
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
ΠΟΝΤΙΟΣ έγραψε:
Έχω βρει ένα Ε30 παρατημένο και το δίνει ο τύπος κομμάτι κομμάτι για ανταλλακτικά. Σε αυτά που με ενδιαφέρουν είναι και το check control ( ο πίνακας με τα κόκκινα λαμπάκια κοντά στον εσωτερικό καθρέφτη). Εκτός βέβαια από το ίδιο το check control θα πρέπει να βγάλω και την καλωδίωσή του. Αυτή η καλωδίωση συνδέει το check control με το κατράν μόνο ή υπάρχουν και άλλα σημεία σύνδεσης; Ρωτάω , μην πάω να το βγάλω και χρειάζεται να ξηλώσω το μισό αυτοκίνητο . Το δικό μου Ε30 έχει ηλεκτρική οροφή και καθρέφτη με φως ανάγνωσης, ενώ αυτό από το οποίο θα βγει το check control δεν τα έχει (αυτό το τελευταίο το γράφω μήπως έχει κάποια σημασία).
MERCI


Αυτό που βρήκες δεν έχει ηλιοροφη;
Κανένα πρόβλημα, ανοίγεις μια μικρή τρύπα ίσα ίσα για να βάλεις τον διακόπτη σου!
Αν πάλι έχει ηλιοροφη αλλά είναι χειροκίνητη κάνε πάλι την τρύπα για τον διακόπτη και αν δεν σε ενοχλεί άσε να φαίνεται η μανιβέλα.
Αν δεν το τσιμπήσεις πες μου να το ρίξω μια ματιά......


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 8 Δημοσιεύσεις ] 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com