Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις



Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 78 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 06, 2013 8:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 10:12 am
Δημοσιεύσεις: 5673
Τοποθεσία: Κερατσινι
ετσι ειναι πετρο

_________________
318is loading ...........i am back!


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 06, 2013 8:48 pm 
Χωρίς σύνδεση
a.k.a GPS
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Αύγ 09, 2011 2:05 am
Δημοσιεύσεις: 1417
Με το μικρομετρο η φθορα δεν ηταν μετρησιμη (κατω απο 0,05, λιγοτερο απο το σφαλμα που δινει η μετρηση της bmw για τον ελεγχο της προφορτισης), δεν ειναι δισκος συμπλεκτη ρε παιδια να φυγει το μισο παχος. Μονο που γυαλίζει η επιφανεια αρχιζει να πατιναρει, επιστρωση εχει (χιλιοστα του χιλιοστου), οχι φερμουιτ..

_________________
Bassakos έγραψε:
απο τι βλεπεις, ολοι προβληματικοι ειμαστε εδω!


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 06, 2013 9:06 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 11:00 pm
Δημοσιεύσεις: 87
φιλε jps ποτε δεν ειπα οτι εχει φερμουιτ τα εχω δει τα δισκακια,αυτο που λεω ειναι οτι θεωριτικα αν βαλεις δυο κονικες ροδελες το μπορεις να σφιξεις το διαφορικο και ετσι θα ειναι πιο σφιχτοι οι δισκοι!Λογικα και θεωριτικα παντα η βμβ εχει υπολογισει το διαφορικο για τα αλογα του μ20 πχ περιπου στα 170 αν σφιξεις το διαφορικο με ροδελες ωστε να μην "πατιναρει" δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τους δισκους!


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 06, 2013 9:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
a.k.a GPS
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Αύγ 09, 2011 2:05 am
Δημοσιεύσεις: 1417
το φερμουιτ ηταν υπερβολη σαν παραδειγμα.. drinkingcheers
Τα διαφορικα ειτε 325 ειτε Μ3 ειναι ιδια. Τα διαφορικα δεν πανε με αλογα ουτε αυτο που λεμε 25% ειναι ακριβες. Τα διαφορικα (τυπικα) καθοριζονται απο τη μεγιστη διαφορα στη ροπη μεταξυ των δυο τροχων πριν αρχισουν να πατιναρουν τα δισκακια. Το διαφορικο που δουλευει σε 325 μια χαρα σε ενα τουρμπισμενο θηριο α)θα γινει φυτιλια συντομα β)δεν θα ειναι και τοσο απετελεσματικο.
Γι αυτο το λογο τα περισσοτερα aftermarket εχουν πολλα δισκακια ωστε να εχουν μεγαλυτερη επιφανεια επαφης και να μπορουν να μεταφερουν περισσοτερη ροπη και να ισχυει το 25%.
πχ Μ20 με 22κιλα ροπη Χ 25%=5,5κιλα (το νουμερο σαφως ειναι λαθος, λογω των υποπολλαπλασιασμων στην μεταδοση)
Μ20 turbo με 50 κιλα ροπη Χ 25%= 12.5κιλα ροπη, το διαφορικο πατιναρει κι εσυ τραγουδα..

Επισης ο κλασσικος τροπος που ελεγχουν τα μαστορια ενα μετ/νο μπλοκε αν ειναι καλο, μετρωντας με ποση δυναμη θα κινηθει ο ενας τροχος κρατωντας τον αλλο στην ουσια ελεγχει την προφορτιση του διαφορικου. Δηλαδη το ποσο τα δισκακια δεν εχουν γυαλισει και μπορουν μονο με την ταση απο τις ροδελες bonneville να αντισταθουν χωρις να επενεργησουν οι ραμπες του διαφορικου. Αυτη ειναι η προφορτιση ή breakaway torque.
Βλεπεις οτι και παλι ροπη μετραμε και μαλιστα την εχει στις προδιαγραφες η bmw.
Αν βαλεις ροδελες την προφορτιση θα αλλαξεις, την υπολοιπη εμπλοκη την παιρνεις απο τις ραμπες. Οσο και να το "παραγεμισεις" το μονο που θα κατεφερεις στο τελος θα ειναι να εχεις μεγιστη εμπλοκη με το καλημερα, η οποια παντα θα εξαρταται απο το συντελεστη τριβης στα δισκακια.
Οι ραμπες καθοριζουν τη μεγιστη εμπλοκη! Στα δικα μας ειναι 45 μοιρες (2 way)και δινει οπως λεμε 25% εμπλοκη, στα πορσε που εχουν ιδιο συστημα ειναι 30 μοιρες (2 way) και δινει 40%. Επισης υπαρχουν παραλλαγες του διαφορικου μας (απο zf οχι μονο πατεντα) για 4 δισκακια, παλι δινει 40% εμπλοκη αλλα με μεγαλυτερη δυνατοτητα διαχειρισης ροπης.

_________________
Bassakos έγραψε:
απο τι βλεπεις, ολοι προβληματικοι ειμαστε εδω!


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 06, 2013 9:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
a.k.a GPS
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Αύγ 09, 2011 2:05 am
Δημοσιεύσεις: 1417
ΥΓ. Στο δικο μου που αλλαξα τη προφορτιση λογω παχυτερων δισκων γαμει στο στροφιλικι αλλα σε μανουβρες τα ημιαξονια (και τα λαστιχα) βελαζουν..

_________________
Bassakos έγραψε:
απο τι βλεπεις, ολοι προβληματικοι ειμαστε εδω!


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 06, 2013 10:00 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 11:00 pm
Δημοσιεύσεις: 87
ακριβεστατος,το γεμισμα ομως προς το παρον ειναι μια πιο φτηνη λυση γιατι το 21 βλεπω να το ξεφτιλιζει το μπλοκε! αλλη μια λυση που εχω σκεφτει ειναι τορσεν απο μχ5 18αρι μονο το γρκουπ!


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 06, 2013 10:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
a.k.a GPS
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Αύγ 09, 2011 2:05 am
Δημοσιεύσεις: 1417
Αν θες τη γνωμη μου λαθος οικονομια κανεις, κανε λιγο υπομονη, μαζεψε οοοταν μπορεσεις χρηματα και βαλε 2 δισκακια, τα βαζεις και μονος σου. Εχε υπ'οψιν οτι οταν δινεις προφορτιση ζοριζεις τις βιδες που συγκρατουν το γκρουπ, εγω εβαλα με μεγαλυτερο συντελεστη. Γιατι να ρισκαρεις να το κανεις μπιλιες και να φας πιο γρηγορα οση ζωη εχει μεινει στο διαφορικο?
Οσο για το τορσεν οσο και αν φανω κυνικος ειναι.. Εικόνα

Τεσπα το σκισαμε το θεμα..
Εικόνα

_________________
Bassakos έγραψε:
απο τι βλεπεις, ολοι προβληματικοι ειμαστε εδω!


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 07, 2013 1:51 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 11:00 pm
Δημοσιεύσεις: 87
η ολη κουβεντα εγινε για την πατεντα και να σου πω και κατι τελευταιο και να τελειωσει εδω το ποστ,οταν ξεκινησαμε να φτειαχνουμε το 21 μου με τον κουμπαρο κωστας46 επεσε κραξιμο οτι δεν μπαινει δεν ταιριαζουν βασεις ηλεκτρικα κτλπ και γνωστες μαλακιες,οταν εψαχνα γαι το μπλοκε τι να κανω,παλι τα ιδια δεν μπανει δεν χωραει,πρεπει να φτειαξεις βασεις να μπει το διαφορικο με το καβουκι του ε30 οπως ειναι και πουτσες μπλε,και μιλαω για bmwδακιδες μηχανικους μου λεγαν για ολα αυτα!και τελικα το καναμε ΜΟΝΟΙ μας!τα παντα σε εναν φιλο στο συνεργειο του που μας κοροιδευε κιολας!οτι ειμαστε τρελοι με τον χαρο που ασχολουμαστε!τεσπα γενικως ειμαστε της παντεντας και ας κραζει ο καθενας!


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 07, 2013 7:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ο John ο Chro!

Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 8:26 pm
Δημοσιεύσεις: 626
Γιάννη για πιο λόγο δεν σου αρέσει το τορσέν; Απο όσο γνωρίζω το χρησιμοποιούν πάρα πολλά ξακουστά μοντέλα.


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκάκια για LSD
 Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 07, 2013 7:59 pm 
Χωρίς σύνδεση
Technical Muthafucka

Εγγραφή: Κυρ Οκτ 28, 2012 6:39 pm
Δημοσιεύσεις: 1335
Έλα ντε! Και εγώ προτιμώ το τόρσεν, επειδή μου αρέσει η αρχή λειτουργίας του, όχι ότι το έχω δοκιμάσει.

_________________
(OO=[][]=OO)


Κορυφή 
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 78 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com